روحانی در مراسم روز ملّی فناوری هسته‌ای:

دستاوردهای امروز برای کسانی که بدون دقّت حرف می‌زنند پیام روشنی دارد

رئیس جمهور با اشاره به دستاوردهای رونمایی شده در مراسم روز ملّی فناوری هسته‌ای گفت: این دستاوردها، برای برخی از دوستانی که گاهی بدون دقّت حرف می‌زنند بسیار پیام روشنی دارد.


13950824000492_PhotoAبه گزارش وصل نیوز ، حسن روحانی رئیس‌جمهور، امروز(دوشنبه ۲۰ فروردین) در مراسم رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای در روز ملّی فناوری هسته‌ای با اشاره به آیه «وَلَن تَرْضَىٰ عَنکَ الْیَهُودُ وَلَا النَّصَارَىٰ حَتَّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ» اظهار داشت: روز ملّی فناوری هسته‌ای بر حضّار محترم، اندیشمندان و دانشمندان جوان هسته‌ای ما، و همه ملّت ایران، مبارک باد.

وی ادامه داد: قبل از هرچیز باید سپاسگزاری کنیم از همه آن‌هایی که در طول سالیان گذشته در زمینه این فناوری، در دولت‌های مختلف گام برداشته‌اند. حداقل من از سال ۱۳۶۰ در کنار مسئولین و محققین این رشته به تناسب مسئولیت‌هایی که داشته‌ام در مجلس شورای اسلامی و یا در شورای امنیت ملی کاملاً آشنا و آگاه هستم که چه گام‌های مهمّ، استوار و در عین حال سختی در این مسیر برداشته شده است.

روحانی افزود: باید درود خود را تقدیم کنیم به شهدای هسته‌ای؛ آن‌هایی که در این راه افتخار ملّی، جان خود را نثار کردند و برای خانواده‌های عزیز آن‌ها، از خداوند تقاضای صبر بیشتر و اجر وافر داشته باشیم.

وی با اشاره به گزارش علی اکبر صالحی و نمایشگاهی که قبلاً وی  از ۳۸ دستاورد یکسال گذشته دانشمندان هسته‌ای به دست آمده بود و نیز پروژه‌های افتتاح شده در مراسم امروز اظهار داشت: این دستاوردها، برای برخی از دوستانی که گاهی بدون دقّت حرف می‌زنند بسیار پیام روشنی دارد.

روحانی ادامه داد: بعضی فکر می‌کنند در دولت یازدهم و دوازدهم حرکت هسته‌ای ما کند شده است و سانتریفیوژهای ما نمی‌چرخد و یا کند می‌چرخد، من می‌خواهم به ملت بزرگ ایران با صراحت و شفافیت عرض کنم که صنعت هسته‌ای ما با توان بیشتر، دقت بیشتر و محاسبه دقیق‌تر امروز نسبت به دیروز سرعت بیشتری دارد.

رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: پارسال بیش از ۴۰ پروژه افتتاح کردیم و دستاوردهای آن را مشاهده کردیم، امسال ۸۳ پروژه افتتاح شده است، این نشانگر آن است که ما در مسیر فناوری علمی راه خودمان را ادامه دادیم و ادامه خواهیم داد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف دولت و مسئولین این است که فضا را برای اندیشمندان و دانشمندان در رشته‌های مختلف علمی فراهم کنند، گفت: اقتصاد ما امروز دانش‌بنیان است، زندگی ما هم امروز دانش‌بینان است. کسب و کار ما هم به تدریج دانش‌بنیان خواهد شد. اینکه بیش از سه هزار شرکت دانش‌بنیان در طول چند سال اخیر مشغول به فعالیت شده‌اند و دارای درآمدهای فراوانی هستند و مراکز علمی، پردیس‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان ما با سرعت بسیار تحسین‌برانگیزی در مسیر علم و دانش و توانایی کشور تلاش می‌کنند.

روحانی تصریح کرد: همه ما باید توجه کنیم که یکی از اهداف مهم ما اقتدار ملی است، ما نیاز به قدرت و توان داریم، البته تعبیر بهتر از قدرت اقتدار است، اقتدار به معنای قدرت مشروع و مفید برای کشور و جامعه است. قدرتی که مبنای آن تهدید، زورگویی و تجاوز نیست و قدرتی مشروع برای منافع ملی، ثبات و امنیت منطقه و صلح جهانی است.

رئیس جمهور بیان داشت: در این قدرت و اقتدار ملی نیاز به قدرت نرم و سخت داریم که ترکیب صحیح این دو قدرت، قدرت هوشمند را برای ما می‌سازد. دیپلماسی ما و فعالیت اندیشمندان هسته‌ای ما دو روی یک سکه است. در یک سمت ما تلاش می‌کنیم تا به یک فناوری روز که برای انرژی کشور، بهداشت و سلامت کشور، کشاورزی، معادن و صنعت ما و برای مواد غذایی و امنیت غذایی ما لازم و ضروری است تلاش‌های خودمان را به صورت مستمر ادامه دهیم. در این تلاش‌های مستمر قدرت علمی و فناوری برای ما ساخته می‌شود.

وی اضافه کرد: در کنار این قدرت ما نیاز به قدرت دیپلماسی داریم، قدرت دیپلماسی همان هنری است که حق ما را تثبیت می‌کند، حقی که بدخواهان می‌خواهند متزلزل کنند و یا می‌خواهند آن را از ما بگیرند و یا در برخی از مراجع بین‌المللی آن حق ما را نامشروع جلوه دهند. دیپلماسی حق ما را پایدار و تثبیت می‌کند.

روحانی اظهار داشت: دیپلماسی نشان می‌دهد که ملت ایران تنها ملتی نیست که در دفاع مقدس پیشتاز باشد و به خوبی از کشورش دفاع کند یا در صحنه اقتصادی بتواند قدم‌های مهم موثری بردارد. بلکه منطق کافی و استدلال کافی برای حرف زدن پای میز مذاکره هم دارد و می‌تواند با بزرگترین قدرت‌های دنیا از لحاظ فنی، حقوقی و سیاسی با آنها حرف بزنند و حق ملت ایران را تثبیت کنند و به توافقی برسد که بتواند بار را از دوش مردم ما کم کند و مسیر پیشرفت را برای مردم ما هموار کند.

رئیس قوه مجریه گفت: دیپلماسی به راه ما سرعت می‌دهد و هزینه‌ ما را کم می‌کند. بدون دیپلماسی هم می‌شود کار کرد اما با هزینه بسیار بالا و به خاطر موانعی که غیر قانونی است حرکت ما را کند می‌کند. دیپلماسی موانع را برمی‌دارد و به حرکت ما سرعت می‌دهد و هزینه‌های ما را می‌کاهد.

وی اضافه کرد: دیپلماسی برای دستیابی به منافع ملی مسیر را کوتاه‌تر می‌کند. ما نیاز به همه قدرت‌ها داریم، ما قدرت نظامی و دفاعی، اقتصادی، فرهنگی می‌خواهیم ما قدرت سیاسی در سیاست داخلی و خارجی نیاز داریم. ما قدرت سخت و نرم را نیاز داریم، ما یک  اقتدار مشروع را در سطح منطقه و جهان نیازمند هستیم.

روحانی با تاکید بر اینکه بعضی‌ها فقط به یک روی سکه نگاه می‌کنند تصریح کرد: همینطور اگر این سکه را یک کم بلند کنند پشت آن سکه معلوم است اما حوصله اینکه این سکه را بلند کنند ندارند، فکر می‌کنند پشت این سکه خبری نیست و فقط روی سکه را نگاه می‌کنند. ما ملت بزرگی هستیم، ما در روزهای سخت روی پای خود ایستادیم، ما می‌دانیم بدخواهان از ما خشنود نیستندو خشنود نخواهند شد. عده‌ای می‌خواهند ما تسلیم باشیم‌،‌عده‌ای می‌خواهند ما تابع باشیم،‌عده‌ای که ممکن است قدرت‌های بزرگی در دنیا باشند می‌خواهند ما از منافع خودمان چشم‌پوشی کنیم.

روحانی اضافه کرد: ما هیچ وقت به فکر رضایت و خشنودی بدخواهان و دشمنان و دیگران نیستیم، ما اول رضای خدا و خشنودی خدا و سپس خشنودی ملت خود را می‌خواهیم و البته برای همه ملت‌های جهان هم آروزی خوشبختی داریم و اگر کمکی از ما بربیاید به ملت‌های دیگر کمک می‌کنیم. همانطور که در یکی دو سال گذشته دنیا شاهد بود که ما برای کمک به ملت‌های منطقه در برابر تروریسم ایستادگی کردیم و پشت تروریست‌ها و آنهایی که تروریست‌ها را پرورش داده بودند و می‌خواستند به عنوان ابزار از آنها در منطقه استفاده کنند را شکستیم. البته از ما ناراحت و ناراضی هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر در جامعه مشکل کوچکی وجود داشته باشد آن را چند برابر می‌کنند و اگر در جامعه مشکلی به‌وجود بیاید فکر می‌کنند ما راه حل نداریم تصریح کرد: ما برای تمام مشکلات دیروز، امروز و احتمالاً فردای خود راه‌حل داریم. مشکلات هر چقدر هم بزرگ باشد، ملّت ما از آن بزرگ‌تر است و توان و قدرت خدای قادر ما، بی‌نهایت است و اتکای ما به خدا است و به ملّت یک پارچه و متحد خود اطمینان داریم.

وی ادامه داد: در طول سال‌های گذشته بدخواهان چه می‌گفتند و ما به دنبال چه بودیم. آنها می‌خواستند بگویند ایران در پی اهداف غیر قانونی و نامشروع است. آنها می‌خواستند بگویند ملّت ایران و مسئولان ایرانی آنچه با زبان می‌گویند و آنچه عمل می‌کنند با هم فاصله دارد. آنها می‌خواستند ما را در داخل قطع‌نامه‌های به‌ناحقّی که تصویب کرده بودند سال‌ها زندانی کنند.

روحانی با بیان اینکه آنها می‌خواستند با تحریم‌های غلط و غیر انسانی، ملّت ما را در فشار نگه دارند تصریح کرد: آنها فکر می‌کردند اگر یک طرف میز، شش قدرت جهانی باشد، ما توان آن را نداریم که منطق خود را به کرسی بنشانیم. آنها فکر می‌کردند می‌توانند تحریم‌ها را برای شکستن این ملّت بزرگ ادامه دهند.

وی افزود: دانشمندان بزرگ و جوانان ایثارگر ما، در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، دستاوردهای بزرگی را به دست آوردند، و شما می‌بینید که بیش از ۱۲۰ و ۱۳۰ دستاورد مهمّ در طول دو سال گذشته بعد از برجام داشته‌ایم. پس برجام حرکت ما را کند نخواهد کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما اتفاقاً پس از برجام توانستیم از همکاری کشورهای دیگر هم به خوبی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: ما با برخی از کشورهای اروپایی از جمله روسیه همکاری داریم. همچنین با کشور چین همکاری داریم.

روحانی ادامه داد: ما امروز در بسیاری از پروژه‌ها داریم همکاری انجام می‌دهیم. ما مراکز جدیدی را در فوردو برای تحقیقات، ایزوتوپ‌های پایدار به وجود آوردیم. مسیر «آر اند دی» (R&D) و تحقیقات ما با دقّت و سرعت بیشتر ادامه پیدا می‌کند. ما برای اوّلین بار بعد از برجام، داخل تجارت هسته‌ای قرار گرفتیم.

وی با بیان اینکه ما موّاد هسته‌ای را خریداری کردیم و موّاد هسته‌ای را فروختیم اظهار داشت: حدود ۴۰۰ تن کیک زرد را از خارج خریدیم و وارد کردیم و چند تن موّاد غنی شده را فروختیم.

روحانی افزود: ما در تجارت هسته‌ای ورود کردیم و در همکاری هسته‌ای با دنیا، مسیر جدید را آغاز کردیم.

روحانی با بیان اینکه ما قدم‌های اولیه را برای ساخت راکتورهای جدید در بوشهر برداشتیم تصریح کرد: پس ما در مسیر فناوری خودمان کوتاه نیامده‌ایم و کوتاه نخواهیم آمد. ملّت ما بداند که جوانا غیور این کشور، برای دستاوردهای علمی و فناوری خودشان، یک لحظه هم درنگ نمی‌کنند.

وی ادامه داد: ما برای تحقیق، از کسی اجازه نمی‌گیریم. ما برای فناوری از کسی اجازه نمی‌گیریم. البته آماده همکاری و تعامل هستیم. مبنای ما هم از اوّل، تعامل سازنده با دنیا بود.

روحانی با سپاسگزاری از کسانی که در طول سال‌های اخیر دستاوردهای هسته‌ای را برای کشور به ارمغان آورده‌اند اظهار داشت:  ما برای علوم و رشته‌های مختلف علمی نیاز به فناوری هسته‌ای داریم. درواقع هسته‌ای، جزء علوم پیشتاز ما است.

وی با بیان اینکه ما این راه را ادامه می‌دهیم و در عین حال، تعامل سازنده خود با دنیا را ادامه می‌دهیم تصریح کرد: ما یک دستاورد جدیدی در افکار عمومی جهان به دست آوردیم که البته از قبل هم آن‌هایی که ملّت ایران را می‌شناختند این را می‌دانستند و آن اینکه به دنیا ثابت کردیم که ما به عهد خود وفادار هستیم؛«وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُوا».

روحانی ادامه داد: ما ملّتی هستیم که فرهنگ و دین مان به ما یاد داده که اگر با کسی عهد و پیمانی بستیم و توافقی انجام دادیم، ما آغازگر نقض آن پیمان و آن توافق نخواهیم بود. خیلی تحریکات در طول این دوسال بعد از برجام انجام دادند که با دست خودمان برجام را تخریب کنند؛ این هم از سادگی آن‌ها بود. نمی‌دانستند ملّت ایران، هوشیارتر از این حرف‌هاست.

وی با بیان اینکه اگر شما می‌خواهید نقض عهد کنید، در برابر نقض عهد باید بهای آن را خودتان پرداخت کنید تصریح کرد: نخواهید با بهای ملّت ایران شما نقض عهد کنید.

روحانی ادامه داد: ۱۵ ماه است این آقای جدیدی که در آمریکا سر کار آمده، و ادعاهای بسیار زیادی دارد و فراز و نشیب فراوان در کلام و سخنش و عملش وجود دارد تلاش می‌کند برجام را بشکند. حالا ظاهراً می‌گویند ما تازه فهمیدیم که در برجام کلاه سر ما رفته است؛نمی‌دانیم. می‌گویند در این ۱۵ ماه فهمیده ایم کلاه رفته، قبلاً نفهمیده بودیم. البته این را اگر کسی ادعا کند، ادعای دقیق و درستی نیست.

روحانی تصریح کرد: ما کاری که انجام دادیم از اول گفتیم برد برد است، به نفع جهان و دوطرف است و همه سود می‌برند و هیچکس ضرر نمی‌کند. حالا آنها فکر می‌کنند ضرر کردند و کلاه سرشان رفته بحث دیگری است.

وی تاکید کرد: اما ساختمان برجام آنقدر محکم بوده که در این ۱۵ ماه انواع فشارها با ریشترهای مختلف ساختمان تا امروز مقاوم مانده است و این یکی از نکات مهمی است که ملت ما و نمایندگان ملت ما در مذاکراتشان با قدرت‌های بزرگ جهان همواره مدنظر داشته‌اند.

روحانی خاطرنشان کرد: این ساختمان، ساختمانی نبوده است که چند روزه با قدرت یک کشور و فریاد ایجاد شود. شما دیدید میلیاردها پول خرج کردند تا این ساختمان را بلرزانند. دلارها و حرف‌های فراوان و چقدر توئیت کردند که فکر کردند با توئیت این ساختمان می‌لرزد. تا امروز نتوانستند و اگر روزی  هم بتوانند لطمه بزنند به برجام ما در افکار عمومی دنیا به عنوان پیروز هستیم و به عنوان ملتی هستیم که به عهدمان وفا و پایدار هستیم و اگر آنها عقب‌نشینی کنند معنایش این است که آنها به پیمان‌هایشان وفادار نیستند و آبرو و حیثیت خودشان را در صحنه جهانی لکه‌دار کرده‌اند.

رئیس قوه مجریه گفت: ما برای همه فروض پیش‌بینی‌های لازم را کرده‌ایم،‌برجام باشد، برجام نباشد، برجام بی‌آمریکا، برجام با آمریکا همه جوره‌اش را فکر کرده‌ایم. مشکلی نه برای فناوری ما و نه برای زندگی ملت ما پیش نخواهد آمد.

رئیس جمهور اظهار داشت: مردم ما صبورتر و ایستادگی بالاتری از آن چیزی دارند که آنها فکر می‌کنند. آنها فکر می‌کنند با تبلیغات خودشان می‌توانند ملت بزرگ ما را از استقلال، ازادی و حاکمیت ملی پشیمان کنند. ملت ما تا پایان استقلال، ازادی و حاکمیت ملی می‌خواهد و از مسیر انقلاب و راه حقش دست برنخواهد داشت.

وی تاکید کرد: ما در نقض پیمان آغازگر نیستیم اما آنها حتما بدانند اگر آنها نقض کنند پشیمان خواهند شد. آمادگی ما بیشتر از آن مقداری است که آنها فکر می‌کنند و خواهند دید اگر نقض این پیمان کنند در عرض کمتر از یک هفته آثارش را خواهند دید، اینها دیدند من پارسال دستور دادم راجع به پیشران هسته‌ای اقدامات و تحقیقات را شروع کنند. اولین دستاورد در پیشران هسته‌ای را امروز شاهدش بودیم و دیدیم که چگونه اولین قدم را در این زمینه برداشتیم.

وی با تاکید بر اینکه راه ما مشخص است خاطرنشان کرد: ما به فکر تهدید کسی نیستیم، قدرت‌های ما حتی قدرت نظامی ما برای تجاوز به کشوری نیست. روابط ما با همسایگانمان دوستانه خواهد بود، انهایی که سخنان ناروا و نادرست می‌زنند خواهند فهمید که این حرف‌ها به سود آنها نیست. از این جور آدم‌ها در تاریخ زیاد دیده‌‌ایم. ما حکومت‌های مختلف در آمریکا را در چهل سال دیده‌ایم، یکی از آنها هم همین است که اخیرا آمده است. مشکلی برای ما نخواهد بود و پشتوانه درستی هم برای شما نیست. به قدرت‌های اینچنینی تکیه نکنید بلکه به قدرت ملت خودتان و ملت‌های منطقه تکیه کنید. بیایید در کنار هم باشیم. صلاح ما صلاح دفاعی است،‌موشک ما موشک دفاعی است.

روحانی تاکید کرد: برای دفاع از کشورمان هر نوع سلاحی که لازم باشد می‌سازیم،‌برای اینکه در این منطقه و جهان ناامن امنیت ‌مان را بتوانیم به خوبی حفظ کنیم و ادامه دهیم. سلاح ما برای تجاوز علیه همسایگانمان نیست. ما می‌خواهیم در منطقه همه یک قدرت منطقه‌ای بزرگ باشیم و دلمان می‌خواهد مشکلاتمان را با یکدیگر حل و فصل کنیم.

رئیس قوه مجریه گفت: راه و مسیر ما مسیری است که در چارچوب مصلحت و منافع ملی ما تعیین و ترسیم شده است و همان مسیر را ادامه خواهیم داد. دستاوردهای ما در زمینه هسته‌ای بیشتر خواهد شد، جایگاه ملت ایران در افکار عمومی جهان بالاتر خواهد رفت، ملت ما در مسیر پیشرفت گام‌های استوارتری برخواهد داشت. مشکلاتی که وجود دارد ملت ما از آن عبور خواهد کرد روز فناوری هسته‌ای درواقع روز تلاش مستمر جوانان اندیشمند، دانشمند و عالم ما برای تحقق منافع ملی ما و پیشرفت کشور ما است، مفهوم این روز و مفهوم پیشرفت و فناوری و توسعه چیزی است که ملت ما هر روز آن را ا دامه خواهد داد. امیدوارم همه دانشمندان هسته‌ای، محققین و ملت ما روز به روز پیرزوی‌های بیشتری را شاهد باشند. / خبرگزاری فارس

کلید واژه ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظر خود را بیان کنید