لاریجانی و همتای فرانسوی در نشست خبری مشترک:

مبارزه با تروریسم نیازمند عزم و اراده جدی بین‌المللی است

رئیس مجلس با بیان اینکه فرانسه از کشورهای دیگر اروپایی بیشتر مستحق صحبت کردن درباره مبارزه با تروریسم است، گفت: مبارزه با تروریسم نیازمند عزم و اراده جدی بین‌‌المللی است.


13930910000410_PhotoAبه گزارش وصل نیوز ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (شنبه) در نشست مشترک خبری با «ژرار لارشه»، رئیس مجلس سنای فرانسه که در ساختمان مشروطه مجموعه بهارستان برگزار شد، اظهار داشت: در دیداری که با آقای «لارشه» رئیس مجلس سنای فرانسه داشتند مذاکرات مفصلی درباره همکاری‌های پارلمانی میان دو کشور و گسترش همکاری‌های اقتصادی و مسائل متنوع منطقه‌ای داشتیم.

وی با بیان اینکه از سفر آقای لارشه به ایران استقبال کردیم، افزود: سفر رئیس مجلس سنای فرانسه به ایران سفر مهمی است که می‌تواند در روابط دوجانبه و پارلمانی و موضوعات مختلف به خصوص تروریسم مؤثر باشد، امیدواریم سفر رئیس مجلس سنای فرانسه به ایران دارای دستاوردهای مفیدی میان دو کشور باشد، امیدواریم زمینه‌ای برای همکاری‌های گسترده‌تر بین ایران و فرانسه با این سفر فراهم شود.

در ادامه خبرنگاری از رئیس مجلس کشورمان درباره مواضع فرانسه نسبت به سوریه و اختلافات میان ایران و فرانسه راجع به بشاراسد سوال کرد.

علی لاریجانی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فرانسوی، گفت: فرانسه از دیگر کشورهای اروپایی بیشتر مستحق است که راجع به مبارزه با تروریسم صحبت کند چراکه اخیرا یک فاجعه تروریستی در فرانسه رخ داد، مباحث جدی میان بنده و آقای «لارشه» انجام شد، ابعاد و لایه‌های مختلف مبارزه با تروریسم را در گفت‌وگوهایمان ورق زدیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: آقای لارشه و همکارانش دیدگاه‌های خوبی را مطرح کردند، باید توجه داشت که مبارزه با تروریسم نیازمند عزم و اراده جدی بین‌المللی است، مباحث میان بنده و آقای لارشه بسیار دقیق، سازنده و رو به جلو بود.

«ژرار لارشه» رئیس مجلس سنای فرانسه هم در این نشست خبری مشترک با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وقتی به بایگانی مراجعه کردم متوجه شدم که سفر بنده به ایران به عنوان رئیس مجلس سنای فرانسه اولین سفر رئیس مجلس سنای فرانسه به تهران است. به دعوت آقای لاریجانی به تهران آمدم و از ایشان سپاسگزارم، در این سفر رئیس کمیسیون امنیت ملی و دفاع ملی فرانسه بنده را همراهی می‌کند.

وی با بیان اینکه همچنین ۴ سناتور از بخش‌های مختلف که ۴ حساسیت را در فرانسه نشان می‌دهد، در این سفر همراه بنده به ایران آمده‌اند، افزود: یک نفر سناتور خانم از حزب سوسیالیست فرانسه که حزب اقلیت در فرانسه است، بنده را همراهی می‌کند. یک نفر سناتور فرانسویان مقیم خارج و یک نفر هم سناتور از حوزه انتخابیه نوفل‌لوشاتو در فرانسه بنده را در سفر به تهران همراهی می‌کنند.

رئیس مجلس فرانسه در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: ما قبل از هر چیز در دیدار با آقای لاریجانی راجع به تحکیم روابط پارلمانی میان ایران و فرانسه صحبت کردیم، این همکاری توسط رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران و آقای لاریجانی و وزارت خارجه ایران از تا ۱۰ ماه پیش آغاز شد، چند ماه پیش با گزارش کمیسیون امنیت ملی و دفاع ملی فرانسه تحت عنوان «ایران قدرت بزرگ منطقه‌ای» این روابط ادامه یافت و آرزو می‌ کنیم این دیدار بتواند سرآغاز روابطی مستحکم‌تر بین دو کشور شود.

«لارشه» بر همین اساس یادآور شد: آقای اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کرده که بسیار خوشحال است که ۲۷ و ۲۸ ژانویه آقای روحانی رئیس‌جمهور ایران به فرانسه می‌رود، آن زمان سرآغاز همکاری‌های جدید اقتصادی میان ایران و فرانسه خواهد بود و امیدواریم بحث تحریم‌ها علیه ایران تا آن زمان تمام شده باشد و دوره جدیدی از روابط میان دو کشور آغاز شود.

رئیس‌ مجلس سنای فرانسه همچنین گفت: بحث پرونده‌های سیاسی منطقه هم در دیدارم با آقای لاریجانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، بعد از ۱۳ نوامبر که حملات تروریستی در پاریس انجام شد، آقای لاریجانی پیام همدردی صادر کردند که از این بابت سپاسگزاریم، در مورد پرونده‌ سوریه هم باید بگویم امروز، فردای روز تصویب قطعنامه شورای امنیت ملی درباره سوریه است که به نظرم یک قطعنامه مثبت بود با آقای لاریجانی درباره چگونگی اجرای این قطعنامه صحبت کردیم، درباره آینده لبنان و بحث پرونده یمن هم گفت‌وگوهایی داشتیم.

ژرار لارشه با بیان اینکه مبارزه با تروریسم هدف مشترک ایران و فرانسه است، تصریح کرد: باید برای مبارزه با تروریسم نیرو و عزم کافی داشته باشیم، از سفیر فرانسه در تهران هم از همین جا تشکر می‌کنم، او در روزهای خوب و بد، صدای فرانسه در ایران بوده است، یک ضرب‌المثل فرانسوی و جود دارد که می‌گوید «دوست مثل ستاره می‌ماند فقط شب می‌شود آن را شمرد.»

ژرار لارشه همچنین یادآور شد: در جمهوری فرانسه رئیس سیاست خارجی رئیس‌جمهور است و باید بگویم بنده بدون گفت‌وگوی قبلی با رئیس‌جمهور فرانسه به اینجا نیامده‌ام و در بازگشت به فرانسه هم قرار است، رئیس‌جمهور را ببینم و گزارش دیدارهایم در تهران را به او بدهم، قبل از کریسمس قرار است با رئیس‌جمهور فرانسه دیدار داشته باشم.

رئیس مجلس سنای فرانسه بر همین اساس تاکید کرد: بر مبنای قطعنامه شورای امنیت ملی درباره سوریه به نظرم امروز این قابلیت را یافته‌ایم که هم از لحاظ راه‌ حل امنیتی برای سوریه و هم از نظر دورنمای سیاسی درباره این کشور پیش برویم.

ژرار لارشه تاکید کرد: ما معتقدیم هیچ وقت نمی‌شود با سربازها به صلح واقعی رسید، ولی می‌شود با سیاست‌مداران به صلح واقعی دست یافت.

وی در پاسخ به سؤالی درباره سنای فرانسه در مبارزه با تروریسم، توضیح داد: در فرانسه چراغ سبز مجلس برای هر گونه اقدام قوه مجریه به خصوص اقدام نظامی ضروری است و سه هفته پیش مجلس سنا به مداخله نظامی هوایی فرانسه در سوریه رأی داد.

رئیس مجلس سنای فرانسه در پایان خاطرنشان کرد: ۲ کمیسیون امور خارجه و امنیت ملی ایران و فرانسه می‌توانند کارهای مشترک زیادی انجام دهند، بنده چند ماه پیش با پوتین رئیس‌جمهور روسیه راجع به شرایط سوریه صحبت کردم، دو هفته پیش رئیس‌جمهور الجزایر را دیدم و ماه پیش لبنان بودم، بنابراین پرونده منطقه و مبارزه با تروریسم برای ما بسیار مهم است، ۱۵ روز پیش هم با رئیس‌جمهور نیجریه راجع به گروه تروریستی «بوکوحرام» صحبت کردم. / خبرگزاری فارس

نظر خود را بیان کنید