آیت الله هاشمی شاهرودی در همایش شهید عدالت

ائمه اطهار با فریب خوردگان برخورد حذفی و خشن نمی کردند

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: فهم و پیاده سازی سیره ائمه اطهار برای وحدت جهان اسلام بسیار مهم است چرا که نحوه برخورد ائمه با مخالفان و فریب خوردگان آمیخته با ملاطفت و عاری از خشونت بود.


به گزارش وصل نیوز ، آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط بین قوا (۲۱ تیر) در همایش شهید عدالت که با حضور جمعی از قضات و حقوقدانان دستگاه قضایی کشور در مسجد نور تهران برگزار شد ضمن تبریک ولادت با سعادت امام حسن مجتبی(ع) زندگانی این امام همام را به شش دوره تقسیم کرد و گفت: دوره اول زندگی امام حسن(ع) مصادف با حیات پیامبر اکرم بوده و دوره دوم زندگی این امام بزرگوار همراه با مصیبت های مادر بزرگوارشان و قضیه ثقیفه و غصب خلافت بود.

وی ادامه داد: دوره سوم زندگی امام حسن(ع) دوره ای بود که ایشان در کنار پدر مظلومشان در زمان خلفای ثقیفه به اسلام ارائه کردند.

نایب رئیس مجلس خبرنگان دوره چهارم زندگانی امام حسن(ع) را دوره ای دانست که ایشان در کنار پدرشان در مسند خلافت اسلامی بودند و اظهار داشت: در این دوره امام حسن(ع) در کنار پدر بزرگوارشان در جنگ های جمل، صفین و نهروان حضور داشتند.

وی در ادامه سخت ترین دوران زندگی امام حسن را دوران صلح با معاویه دانست و بیان داشت: صلح امام حسن(ع) یک مبارزه و افشاگری بود علیه جریان خط انحراف خلافت اسلامی و اگر این صلح نبود اسلام بدون شک دچار صدمه می شد.

آیت الله هاشمی شاهرودی اظهار داشت: هنوز هم جا دارد در رابطه با صلح امام حسن(ع) در محافل علمی تجزیه و تحلیل صورت گیرد و نقش این صلح در افشاگری خط انحراف در تاریخ اسلام آشکار شود.

رئیس هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوا حفظ دین از دستبرد و احیای اسلام را جز خط مشترک سیره ائمه اطهار دانست و تصریح کرد: زندگی هر امام یک تجزیه و تحلیل خاص خود را دارد و همین امر سبب می شود تا در یک دوره امام حسن با دشمن صلح کند و در دوره دیگر امام حسین علیه دشمن قیام کند.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت تجزیه و تحلیل دقیق سیره ائمه اطهار بیان داشت: خیلی از نظریه پردازی های لازم برای ابعاد مختلف زندگی سیاسی و اجتماعی بالاخص بحث سبک زندگی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است با تجزیه و تحلیل سیره ائمه اطهار به دست می آید.

آیت الله هاشمی شاهرودی در ادامه به تحرکات گروه تروریستی تکفیری داعش در عراق هم اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر همه مسلمانان به صورت متفق القول معتقدند که این داعشی ها همان خوارج صدر اسلام هستند که در همان دوران بسیاری از خوارج تندرو با خطبه های حضرت علی(ع) در جنگ نهروان به انحراف خود پی بردند و اگر نبود آن خطبه ها اکنون چهره ای که از اسلام باقی مانده بود یک چهره خشن و ضد انسانی بود.

وی ادامه داد: روز به روز در جهان اسلام حتی در میان اهل سنت نیز تنفر از گروه تروریستی تکفیری داعش افزایش می یابد و حتی غرضاوی مفتی تندرو سنی هم در رد داعشی ها بیانیه صادر کرده است.

آیت الله هاشمی شاهرودی باز هم بر ضرورت تجزیه و تجلیل سیره ائمه اطهار اشاره و تاکید کرد: فهم و پیاده سازی سیره ائمه اطهار برای وحدت جهان اسلام بسیار مهم است چرا که نحوه برخورد ائمه با مخالفان و فریب خوردگان آمیخته با ملاطفت و عاری از خشونت بود.

وی ادامه داد: ائمه اطهار به دشمنان خود فحاشی نمی کردند و همسر پیغمبر را دشنام نمی دادند کاری که امروز عده ای به اسم تشیع مرتکب آن می شوند و به اختلافات قومی و مذهبی دامن می زنند.

رئیس سابق دستگاه قضا در ادامه با اشاره به نقشی که هیئت مرکزی شهید عدالت می تواند ایفا کند اظهار داشت: هیئت شهید عدالت علاوه بر خدمات معنوی باید در حوزه توانمندی های علمی، قضایی و حقوقی وارد شود چرا که در رابطه با مسائل حقوقی قضایی و فقهی خلاهای زیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: حیف است که با گذشت ۳۵ سال  از انقلاب اسلامی هنوز در خیلی از مسائل ما فاقد نظریات حقوقی جامع هستیم.

آیت الله هاشمی شاهرودی با اشاره به این که خیلی از مسائل روز مورد بحث و بررسی قرار نگرفته است بیان داشت: بسیاری از مسائل حقوقی روز مانند حقوق اساسی، حقوق جنگی، حقوق حیوانات و… هنوز مورد بحث و بررسی قرار نگرفته است و این موارد هم نقطه نظرات فقهی و هم نظریات حقوقی را می طلبد.

رئیس پیشین دستگاه قضا در پایان قانون مجازات اسلامی را یکی از افتخارات قوه قضاییه دانست و خاطر نشان کرد: در سمیناری که چند سال پیش با حضور روسای عالی قضایی کشورهای اسلامی در ایران برگزار شد تمامی مدعوین تاکید کردند که قانون مجازات اسلامی که توسط فقها و حقوقدانان جمهوری اسلامی ایران وضع شده است منطبق با قواعد و سیاست های مشخص یک قانون مدرن است. / باشگاه خبرنگاران

کلید واژه ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظر خود را بیان کنید